Gå till innehåll Gå till huvudmeny

Torsson – Att vilja men inte kunna

nov 14

Det legendariska kultbandet Torsson firar 50 år och kommer i höst till Helsingborgs Konserthus med den unika musikföreställningen Att vilja men inte kunna – Berättelsen om Gunnar, Axel och Lars-Erik Nyman. Tillsammans med skådespelaren Per Lasson väver bandet samman musik, berättande och bilder i en föreställning där klassiska Torsson-låtar får nytt liv.

Publiken får höra älskade favoriter som Klippans centrum, Det spelades bättre boll, Jag minns en gammal bil och Öresundstwist, tillsammans med helt nyskrivet material. Föreställningen utgår från en berättelse skriven av Torssons frontfigur Bo Åkerström, där tre människoöden binder samman bandets texter och musik.

– ”Varför sluta, nu när det går bättre än någonsin? Det är ju nu det börjar bli riktigt kul…” säger Bo Åkerström.

Sedan starten i Lund på 1970-talet har Torsson blivit ett av Sveriges mest älskade kultband, med sin alldeles egna blandning av vardagsrealism, humor och rock. Nu möter deras musik Per Lassons berättarröst i en varm, nostalgisk och underhållande kväll i två akter.

Torsson är:
Bo Åkerström
Thomas Holst
Michael Sellers
Dan Persson
Rikard Swärdh

Mat & Dryck
Gör ditt besök på Konserthuset till en helhetsupplevelse med god mat och dryck. Observera att förbeställningar måste göras senast 24 timmar innan konsertens start. Du kan även beställa på plats i Markelius Bar och Café, med reservation för slutförsäljning. Vi öppnar 1,5 timme innan konserten börjar. Vid ev. allergier kontakta foaje@culise.se

Förbeställ här

Föreställningens längd: 2,30 timmar
Paus: 25-30 minuter
Arrangör: Helsingborg Live och Pange Öberg AB