Gå till innehåll Gå till huvudmeny

HSO – Trettondagskonsert – Gott Nytt! 15:00

jan 6

VÄLKOMMEN TILL ÅRETS MEST GLITTRANDE TILLSTÄLLNING. ”Gott nytt” rör sig mellan det som nyss var och det som just börjar: det som en gång kändes gott och nytt – och det som kan bli det igen. Här ryms klassiker och festmusik, maskeradbal och karneval, musik som blinkar, virvlar och gärna bjuder in publiken att vara med.

Vi inleder med Hector Berlioz Romersk karneval, följt av virtuosa toner i Jean-Baptiste Arban Karneval i Venedig. Därefter möter vi Carl Nielsens sprudlande ouvertyr till Maskarade.

För den som själv vill ta ton bjuder vi på Beethovens nia i kortversion, ett av musikhistoriens mest älskade verk, där den berömda glädjehymnen bryter fram med full kraft. Därtill kommer Auld Lang Syne med svensk text, den klassiska sången om vänskap, minnen och återseenden, som låter hela salen sjunga med. Och i Edward Elgars Pomp & Circumstance nr 1 och 2 får den pampiga orkesterklangen sällskap av allsång i musik som både lyfter rummet och bjuder in publiken att delta.

Helsingborgs Symfoniorkester med vänner leds av Henrik Widegren, en kvick och musikälskande konferencier, och Daniela Musca, färgsprakande och full av italiensk energi – en dirigent som får både orkester och salong att gunga in det nya året.

Medverkande

Helsingborgs Symfoniorkester

Konferencier Henrik Widegren

Dirigent Daniela Musca

Mat & Dryck
Gör ditt besök på Konserthuset till en helhetsupplevelse med god mat och dryck. Du beställer och betalar enkelt i mobilen, och när du beställer något att äta får du ditt bordsnummer i ett sms. Mat beställer du senast 24 timmar före konserten, dryck senast 2 timmar före konsertstart. Du kan även beställa på plats i Markelius Bar och Café, med reservation för slutförsäljning.

Vi öppnar 1,5 timme innan konserten börjar. Vid ev. allergier kontakta foaje@culise.se

Förbeställ här